Už jen několik týdnů nás dělí od letních prázdnin a plánování dovolených je v plném proudu. V posledních letech jsou stále oblíbenější cyklovýlety nebo rovnou cyklodovolené. Není divu - jízda na kole zlepšuje fyzickou, ale i duševní kondici, je ekologická, slibuje neopakovatelné zážitky a lze ji absolvovat, i pokud zrovna nejsou finance nazbyt. Co ale nelze při delších vyjížďkách opomenout a ošidit, je výběr kvalitního kola, jinak se romantické představy o volných dnech v sedle kola mohou již pár kilometrů od domova proměnit v nepříjemný zážitek. Jak na to?
Vyhněte se obchoďáku
Je krásné a především levné, pomyslí si cyklista-začátečník v obchodním domě při pohledu na naleštěné kolo za pár tisíc. Přesně takové kolo ovšem může z cyklodovolené vašich snů udělat opravdové peklo. Zážitky z vaší poslední vyjížďky vám zaručeně při pomyšlení na tu příští evokují v hlavě minimálně pár sprostých slov. Další budou následovat, až se budete pokoušet nechat kolo seřídit v servisu. Taková kola totiž většinou servisní technici odmítají. Kolo z „obchoďáku“ jsou zkrátka vyhozené peníze.
Kvalitní jízdu zaručí kolo na míru
I přesto, že kolo ze specializovaného obchodu bude dražší než kolo z obchodního řetězce, rozhodně vás nezruinuje a hlavně - přinese vám radost a požitek z jízdy. I v malém obchodě, kde ale působí zkušený prodejce a specialista, získáte kolo, které vám bude po všech stránkách vyhovovat. Pro běžné rekreační ježdění vám bude postačovat kolo mezi 15 - 20 000 Kč a při dobré údržbě s ním naděláte parádu i více než 10 let.
„Ačkoliv se jedná o vyšší počáteční investici, další náklady týkající se údržby již nejsou zdaleka tak markantní. Mnohé kvalitní specializované obchody navíc nabízí možnost prodeje sportovního vybavení, včetně kol, na splátky. Umožní tak zájemci získat kolo na míru, které bude vyhovovat jak jeho představě, tak bude přizpůsobeno i dalším parametrům,“ říká Milan Bouda, marketingový ředitel společnosti Cofidis.
Na míru nejen podmínkám, ale i výšce a stavbě těla
Stejně jako u velikosti obuvi či oblečení, je i správná velikost kola klíčová, pokud se nechcete potýkat s bolestmi krku, zad nebo končetin a bojovat s ovládáním kola při řízení. Výběr správné velikosti začíná u nastavení vhodné výšky sedla a správného posedu na kole. Ideální je si kolo vyzkoušet. Při jízdě můžete odhalit, že se vám s kolem třeba špatně zatáčí, rám je příliš krátký a vy si kopete do řídítek nebo naopak příliš dlouhý a vy máte ruce nepříjemně natažené. V tomto případě se opět vyplácí obrátit se na specialisty.
Na hory či do města?
Kam plánujete na kole jezdit nejčastěji, to je, oč tu běží. Pro cestování do školy, do práce nebo také na delší trasy po pevném povrchu - silnici či asfaltu - můžete zvolit kolo krosové. Jeho nevýhodou ovšem je, že pokud se rozhodnete tu a tam zajet do lesa, kde narazíte na kořeny a kameny, nebo se pokusíte zdolat větší kopec, pořádně se natrápíte. Jestliže uvažujete i o takové jízdě, zvolte kolo horské. To je těžší a těžkopádnější než krosové kolo, ale náročnější terén hravě zvládne. Lépe si také poradí s počasím, mokro a bláto není pro horské kolo překážkou. Další výhodou je, že díky větší flexibilitě horských kol existuje daleko širší výběr mezi prodejci.
S elektrokolem cyklovýlet dostupný pro všechny
Nejste zdatný cyklista? Dochází vám v náročnějších terénech síly? A přesto byste si rádi užili dovolenou v sedle kola? Sáhněte po elektrokole. Dnes seženete elektrokola do každého terénu. Od městských kol až po ta do nejnáročnějších terénů v horách. Na jedno nabití ujede i přes stovku kilometrů, takže se nemusíte obávat, že by vás při cyklovýletu nechalo ve štychu. A pokud by se náhodou baterie vybila, lze na něm jet jako na běžném kole. Elektrokolo potřebuje obdobný servis jako běžné jízdní kolo, zároveň je třeba nechat si kontrolovat alespoň jednou ročně i elektrokomponenty. Na elektrokolo si ale musíte připravit trochu větší investici, levnější elektrokola začínají na ceně 25 000 Kč, i zde se ale vyplatí několik tisíc připlatit.
A co dál?
Vybrat správný druh a velikost kola je základ. Pokud kolům příliš nerozumíte a vašim cílem je prostě kvalitní jízda, nechte to na odbornících. A nezapomínejte na bezpečnost! Vhodné je vybavit kolo bezpečnostními prvky, jako jsou světla, odrazky nebo diodové osvětlení, nepříjemnostem předejdete vlastnictvím pumpičky a náhradní duše, případně záplatou. Ani drobné nářadí v malé brašně pod sedlem není na škodu. A nepostradatelným vybavením je především kvalitní cyklistická přilba.
Užijte si jízdu!